WSZYSTKIE TYPY ZABURZEŃ LĘKOWYCH cz.2

 

Zespół lęku uogólnionego (GAD)


Hej Przyjaciele!

W tej części zaczynamy sobie już konkretnie to wszystko rozbijać, tak więc przed Państwem:

Zespół lęku uogólnionego, ang. Generalised Anxiety Disorder (GAD)

A więc co ten GAD w sobie ma? A no następujące rzeczy...

- Jest to pierwszy, najbardziej popularny typ zaburzenia lękowego który opiera się na ciągłym odczuwaniu lęku, tzw ‘wolno-płynącego’, jednak w potocznym określeniu jest jeden ważny element który zaprzecza funkcjom i mechanizmom naszej psychiki. A mianowicie sama nazwa ‘uogólniony’, a raczej określenie że emocja może być uogólniona. Takie coś nie istnieje i o tym obszernie opowiedziałem w tym odcinku na kanale YouTube:

Więc czym charakteryzuje się ten GAD? A no właśnie tym że lęk jest patologicznie utrzymywany PRZEZ NAS SAMYCH, bo to Ty się boisz danej rzeczy, Ty postrzegasz daną rzecz w dany konkretny sposób i to powoduje AKTYWACJĘ LĘKU. Nazwa jest czysto diagnostyczna, ponieważ określa się że ten lęk nie pochodzi z innych źródeł w klasyfikacji innych zaburzeń lękowych, charakteryzuje się uogólnionym odczuwaniem lęku choć nie jest to prawdą. Podajmy parę przykładów:

1

Analiza

Monika wstała i odczuwa lęk. Jednak co w ogóle spowodowało że go odczuwa? Analiza i skanowanie od rana jak się teraz czuje, czy te zawroty głowy których doświadcza od dłuższego czasu już się pojawiły czy jeszcze nie.

Więc czy lęk w jej przypadku jest uogólniony? Na pierwszy rzut oka tak się wydaje, jednak Monika ZAKTYWOWAŁA sobie lęk przez sam FAKT ANALIZY swojego stanu od samego rana.


Normalnie, człowiek który nie ma obaw o swoje zdrowie/objawy/myśli czy emocje nie zwraca NIE MA WYCZULENIA na swoje samopoczucie. Monika ma bo zawierzyła swoim obawom i panicznie się boi zawrotów głowy. Czy teraz lęk jest uogólniony? Nie, jest wyszczególniony pod wiarę w zagrożenie które opiera się na analizie objawu którego wystąpienia boi się Monika.

Tak więc ten GAD może się pojawiać w formie obawy przed wystąpieniem danego objawu, ogólnie charakteryzuje się on przede wszystkim następującymi elementami które tworzą pewnego typu ‘śnieżną kulę’:

  1. 1
    Zawierzenie w dane zagrożenie na podstawie objawu/myśli/emocji czy samopoczucia.
  2. 2
    Wyczuleni z tego powodu na ten objaw/myśl/emocję lub samopoczucie poprzez które osoba zaczyna się skanować i analizować.
  3. 3
     Skan i analizuje wywołuje poczucie zagrożenia które aktywuje lęk, ponieważ działa on na podstawie funkcji obronnej i mechanizmu przetrwania o którym dużo opowiadałem tutaj:


Teraz krótka pauza nim przejdziemy do kolejnego punktu ponieważ dochodzi nam nowy element do układanki, a mianowicie lęk przed lękiem który moim zdaniem jest ogólnie sztandarowym punktem charakterystycznym jak i ogólnie najważniejszym punktem zapalnym tego GADA.

Dlaczego? Ponieważ często osoba boi się nawet samego lęku w sobie i gdy on przychodzi, to zapomina człowiek o tym czego się ogólnie bał, bo właśnie zakręcił się w samo odczuwanie lęku w sobie którego przecież nie wolno mu czuć. Tak przynajmniej można usłyszeć w wielu miejscach że lęk jest zły i nadaje się do leczenia, bo w ogóle ludzi trzeba LECZYĆ Z LĘKU CO JEST KOMPLETNĄ BZDURĄ. Ale o tym później.

Tak więc podajmy kolejny przykład:


2

Lęk przed lękiem

Bartek usiadł sobie przed telewizorem, nagle ni z tego ni z owego odczuł lęk. Przeraził się ogromnie samym odczuciem tej emocji co spowodowało że zaczął ją analizować i skanować, nie rozumiał dlaczego ten lęk się pojawił i pomyślał że w takim razie coś jest z nim nie tak skoro ni z tego ni z owego wystąpił lęk. 


O co chodzi? Dlaczego on się pojawił? Przeanalizujmy kilka możliwości...


I. Bartek miał stresujący dzień/kilka dni/tydzień i jego podświadomość podesłała mu dany obraz myślowy podczas oglądania TV który wywołał w nim poczucie zagrożenia. Nie zarejestrował tego a zareagował tylko na odczucie lęku.


II. Pewna scena w filmie który oglądał wywołała pewne skojarzenie odnośnie utraty poczucia bezpieczeństwa którego nie zarejestrował i dostrzegł tylko odczucie lęku.


III. Pomyślał on o czymś co było jego słabym punktem/pojawiła się niechciana myśl która przerodziła się w obawę i mimo że ją przepuścił to lęk został przyzwany.


IV. Przerażenie którego doświadczył Bartek wynikało z samego podejścia do w ogóle ewentualności pojawienia się emocji lęku którą kompletnie nie brał pod uwagę.


V. Bartek ma trudną sytuacje w domu i nie daje mu to spokoju, więc nawet gdy siedział oglądając sobie TV to jego obawy i myśli nadal podsuwały mu różne wizje i scenariusze których się obawia.



Tak naprawdę powody wystąpienia lęku można mnożyć i mnożyć ale jedna rzecz pozostaje zawsze taka sama...

LĘK PRZED LĘKIEM o którym więcej opowiadam tutaj:

Kompletny brak akceptacji tej emocji i łączenie jej z czymś mistycznym, z czymś czego nie można/nie powinno się/ odczuwać, czymś co jest traktowane jako zło i chorobę i kompletny brak zrozumienia tego że...

 ...lęk jak każda inna emocja ma swoją funkcję która po prostu zostaje zaktywowana poprzez tego typu podejście.


GAD opiera się głównie właśnie na tym, kompletnym braku akceptacji dla samego lęku w sobie, ta emocja jest przez nas od samego początku kompletnie nie zrozumiana i nie przepracowana i niestety nigdzie się o tym za bardzo nie mówi. Często formy pracy z lękiem opierają się na unikaniu lęku, a konkretniej proponowane stosowanie uników, walk, ucieczek czy wpierania co  NIE MA JAK ZADZIAŁAĆ. 

Mindfulness również moim zdaniem się nie sprawdza na samym początku gdy osoba po prostu nic nie wie o swoim GADZIE i obawia się że ten lęk/myśl/objaw może zrobić jej krzywdę to na pewno nie będzie mogła wczuć się w szum drzew w takim stanie. Więc techniki uważności moim prywatnym zdaniem warto by były wprowadzane po zrozumieniu podstaw podczas pracy z klientem. Bo od początku wywołuje to tylko frustracje i utrwalanie ucieczki od lęku.

Dlaczego to tak ważne? Ponieważ właśnie reakcja ‘walcz-uciekaj’ aktywuje i utrzymuje lęk. Jeżeli więc stosujesz metody zaradcze które mają spowodować żebyś go tylko nie czuł, to nadal w ogóle się z nim nie oswajasz, co sprawia że GADA masz nadal i nie ma mowy o wyjściu z tego stanu dopóki LĘK NIE ZOSTANIE OSWOJONY. Co to znaczy oswoić lęk? O tym dowiesz się w kolejnej części tej serii wpisów.

Jednak ogólnie rzecz biorąc jeżeli chcesz pozbyć się tego GADA, to musisz, bezdyskusyjnie MUSISZ oswoić lęk i przestać się go bać, oraz postrzegać jako wroga. Dopóki nie zmienisz tej postawy, nie możesz przestać go utrzymywać bo to nie jest kwestia 'wyleczenia' emocji, bo emocji się nie leczy, tylko świadomego zdezaktywowania jej bo emocje po prostu są aktywowane poprzez swoje funkcje które my sami aktywujemy swoją wiarą i obawami odnośnie danej kwestii.

Zrozum jego funkcje, zapoznaj się z filmami które podesłałem Ci powyżej i zacznij działać, bo jak to często mówię szkoda życia na pierdoły. 😀

Spokojnej nocki / Miłego dnia 🙂

Kategorie

Zapisz się by być na bieżąco

Rezerwacja

Rezerwuj online

Tagi

Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

  • Wasze wykłady ratują życie.
    Zasiadam, do nagrań z kartkami, z długopisem i to jest mój czas, moje zajęcia.
    Po prostu przepisuję, to co na tablicy oraz robię notatki.
    Dzięki wykładom pracuję nad sobą, bo wiem co i jak.
    Dzięki wielkie, że dzielisz się wiedzą, bo nikt nie potrafił mi pomóc, a byłam na terapii ze skierowania lekarza.
    Dopiero „Odkurzanie.pl” oraz wykłady i pogadanki na YouTube Stowarzyszenia Psychologicznego robią robotę 😊
    Czuję na sobie, że powoli wracam do równowagi 😊

  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
    >